środa, 8 lipca 2015

Dżem z czarnej porzeczki z czerwonym winem i cynamonem

W tym przypadku powiedzenie: "Nigdy nie mów nigdy" okazało się być prawdziwe. Bo tak naprawdę nigdy nie lubiłam dżemu, ba! nawet jakichkolwiek przetworów z czarnej porzeczki. Jednak ostatnio, coś się w tej materii zmieniło... 
I to za sprawą TEGO przepisu. Na TEN konkretny dżem, gdzie cierpkie czarne porzeczki doskonale się uzupełniają z półsłodkim czerwonym winem i orientalnym cynamonem. Idealna symbioza, ale by się o tym przekonać, musicie zaprawić kilka słoiczków. I to szybko, bo sezon na porzeczki lada moment minie... :) 
Dżem idealnie sprawdzi się z croissantem i kawą, jako dodatek do ciasta (pleśniak!) oraz w słodkim musie z białej czekolady. Polecam!

W tym przypadku powiedzenie "Nigdy nie mów nigdy" okazało się być prawdziwe. Bo tak naprawdę nigdy nie lubiłam dżemu, ba! nawet jakichkolwiek przetworów z czarnej porzeczki. Jednak ostatnio, coś się w tej materii zmieniło...   I to za sprawą TEGO przepisu. Na TEN konkretny dżem, gdzie cierpkie czarne porzeczki doskonale się uzupełniają z półsłodkich czerwonym winem i orientalnym cynamonem. Idealna symbioza, ale by się o tym przekonać, musicie zaprawić kilka słoiczków. I to szybko, bo sezon na porzeczki lada moment minie... :)   Dżem idealnie sprawdzi się z croissantem i kawą, jako dodatek do ciasta (pleśniak!) oraz w słodkim musie z białej czekolady. Polecam!

Składniki: 
3kg czarnej porzeczki
700g - 800g cukru*
750ml półsłodkiego czerwonego wina
3 laski cynamonu 
* jeżeli owoce są słodkie, dodajemy minimalną podaną ilość cukru, natomiast jeżeli są lekko kwaśne, wówczas odpowiednio zwiększamy porcję słodyczy 

Porzeczki myjemy i odszypułkowujemy. Umieszczamy w dużym garnku, wsypujemy cukier i zagotowujemy. Zmniejszamy ogień do minimum, wlewamy wino i dodajemy cynamon. Gotujemy bez pokrywki przez ok. 3 godz., często mieszając by dżem się nie przypalił. Gdy nie mamy zbyt wiele czasu, gotowanie można rozłożyć na etapy - przez trzy dni po jednej godzinie. Gotowy dżem zaprawiamy w słoiczki.

Sprawdzamy, czy dżem jest gotowy: 
Mały talerzyk umieszczamy na 5 min. w zamrażalniku. Wyjmujemy i wylewamy na niego odrobinę gorącego dżemu. Jeżeli zastygnie, a jego powierzchnia lekko się zmarszczy - można zakończyć gotowanie.

Informacje o tym, jak w prosty sposób wyprażyć i pasteryzować słoiki znajdziecie TUTAJ
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz