poniedziałek, 18 lipca 2016

Bigos z młodej kapusty

Czasem nachodzi mnie tęsknota za smakami z dzieciństwa. Tym razem też tak było, a wiadomo, że jak baba się uprze to nie ma zmiłuj ;) W przeciwieństwie do tradycyjnego, bigos z młodej kapusty przyrządza się szybko i jest mniej pracochłonny. Sekret jego smaku, to według mnie, trzy kluczowe składniki, których pod żadnym pozorem nie można pominąć! To zasmażka, świeży koperek i odrobina soku z cytryny. Uwierzcie na słowo, bo tak przygotowany bigos naprawdę smakuje wyjątkowo. Bardzo polecam, nie tylko tradycjonalistom :)

W przeciwieństwie do tradycyjnego, bigos z młodej kapusty przyrządza się szybko i jest mniej pracochłonny. Sekret jego smaku, to według mnie, trzy kluczowe składniki, których pod żadnym pozorem nie może zabraknąć! To zasmażka, świeży koperek i odrobina soku z cytryny. Uwierzcie na słowo, bo tak przygotowany bigos naprawdę smakuje wyjątkowo. Bardzo polecam, nie tylko tradycjonalistom :)





































Składniki:
1 średniej wielkości biała kapusta
150g wędzonego boczku
200g wiejskiej kiełbasy czosnkowej
2 marchewki
3 pomidory
2 niewielkie cebule
2 ząbki czosnku
2 łyżki koncentratu pomidorowego
3 listki laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
3 łyżki masła
3 łyżki mąki
3 łyżki posiekanego koperku
sok z połowy cytryny
sól, pieprz, słodka papryka (najlepiej wędzona)

Kapustę szatkujemy. Boczek kroimy w paseczki i razem z pokrojoną w kostkę kiełbasą przesmażamy na rozgrzanej patelni. Odkładamy do dużego garnka. Na tej samej patelni rozgrzewamy odrobinę masła, na którym przesmażamy pokrojoną w cienkie plasterki marchewkę i posiekaną cebulę. Gdy warzywa zmiękną, dorzucamy je do garnka z mięsem. Dodajemy kapustę, liście laurowe, ziele angielskie. Solimy i podlewamy całość niewielką ilością wody. Dusimy na niewielkim ogniu przez 15 min., po czym dodajemy koncentrat, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory oraz roztarty czosnek. Doprawiamy bigos pieprzem i papryką. Dusimy na wolnym ogniu do momentu gdy kapusta zmięknie. Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki masła, zasypujemy go mąką i energicznie mieszamy by nie powstały grudki. Smażymy, aż zasmażka nabierze karmelowego koloru. Dodajemy do bigosu razem z posiekanym koperkiem i sokiem z cytryny. Gotujemy przez kilka minut.
Gotowy bigos podajemy z pajdą chleba (razowego lub pszennego) lub z młodymi ziemniakami.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz