poniedziałek, 3 października 2016

Chałka z kruszonką

Chodziła mi po głowie już od dłuższego czasu i okazała się domowym hitem :) Mięciutka i puchata, obłędnie smakuje z masłem i domowym dżemem. No i ten warkocz! Naprawdę robi wrażenie ;) Jeżeli obawiacie się jego plecenia, to zupełnie bezpodstawnie. Nie taki diabeł straszny! A jeśli nawet moja instrukcja okaże się niewystarczająco zrozumiała, od czego mamy YouTube'a ;) Bardzo, ale to bardzo polecam :)

Mięciutka i puchata chałka, smakuje obłędnie z masłem i domowym dżemem. No i ten warkocz! Naprawdę robi wrażenie! Bardzo, ale to bardzo polecam :)

Składniki: 
450g mąki pszennej
100ml ciepłego mleka
100ml ciepłej wody
15g świeżych drożdży
2 jajka
2 łyżki masła
3 łyżki cukru
1 łyżeczka soli

Kruszonka:
40g mąki
20g masła
20g cukru


W rondelku roztapiamy masło, studzimy. Z drożdży, mleka, 2 łyżek mąki i jednej łyżeczki cukru robimy zaczyn. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na ok. 15 min.
Resztę mąki przesiewamy i mieszamy z pozostałym cukrem oraz solą. Dodajemy wodę, roztrzepane jajko i zaczyn. Wyrabiamy ciasto, a gdy składniki dobrze się połączą wlewamy przestudzone masło i ponownie wyrabiamy. Pozostawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godz.

Posiadacze automatu do wypieku chleba mają ułatwione zadanie. Wystarczy wlać do maszyny najpierw mokre, a następnie suche składniki i ustawić program "ciasto na chleb". Automat sam wyrobi ciasto i umożliwi jego wyrastanie w optymalnych warunkach.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 4 części. Z każdej formujemy wałek o długości 30cm. Łączymy ich końce z jednej strony i rozkładamy na blacie w dół, na kształt piramidy. Na potrzeby lepszego zobrazowania, ponumerujmy wałeczki od 1 do 4, licząc od lewej strony. Skrajny wałeczek po lewej stronie -1- przekładamy górą i kładziemy pomiędzy nr 3 i 4. Następnie skrajny wałeczek z prawej strony -4- przekładamy górą i kładziemy jako drugi, licząc od lewej strony. Następnie skręcamy dwa środkowe wałeczki ze sobą.
Powtarzamy wszystkie czynności, aż zapleciemy cały warkocz. Łączymy końce i lekko podwijamy je pod spód. Chałkę przekładamy na wyścieloną pergaminem blachę. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 30 min. 
Łączymy wszystkie składniki na kruszonkę i wyrabiamy palcami do powstania okruchów. Wyrośniętą chałkę smarujemy z wierzchu i po bokach rozkłóconym jajkiem, posypujemy kruszonką. Pieczemy ok. 30 min., na środkowej półce piekarnika, w temp. 180°. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz