piątek, 23 września 2016

Szarlotka brzoskwiniowa

Uwielbiam szarlotkę w każdej postaci, więc to, że jej brzoskwiniowa odmiana również mi zasmakuje, nie ulegało najmniejszej wątpliwości. Ale efekt przerósł moje oczekiwania... Po stokroć przerósł! :)
Łakomstwo to mało powiedziane... 
Jak nigdy, nie miałam ochoty z nikim dzielić się tym cudem i z trudem hamowałam chęć na dokładkę za każdym razem, gdy tylko  kawałeczek ciasta lądował na moim talerzyku ;)
Gwoli ścisłości, dodam tylko tyle:
- kruche maślane ciasto 
- brzoskwiniowy mus z dodatkiem jabłek
- szczypta cynamonu i odrobina wanilii

Przekonani? :)

Łakomstwo to mało powiedziane...   Jak nigdy, nie miałam ochoty z nikim dzielić się tym cudem i z trudem hamowałam chęć na dokładkę za każdym razem, gdy tylko  kawałeczek ciasta lądował na moim talerzyku ;)  Gwoli ścisłości, dodam tylko tyle:  - kruche, maślane ciasto   - brzoskwiniowy mus z dodatkiem jabłek  - szczypta cynamonu i odrobina wanilii



























Składniki
Ciasto:
300g mąki
150g mąki krupczatki
200g zimnego masła
2 żółtka
5 łyżek cukru pudru
szczypta soli

Nadzienie:
1,5kg dojrzałych brzoskwiń
0,5kg kwaskowych jabłek (użyłam antonówek)
skórka otarta z jednej pomarańczy
5 łyżek cukru trzcinowego
1 łyżka cukru waniliowego
1 łyżeczka cynamonu


Ciasto:
W dużej misce mieszamy dwa rodzaje mąki z cukrem i solą. Dodajemy pokrojone na kawałki masło i rozcieramy palcami, aż powstanie kruszonka. Wbijamy żółtka i szybko zagniatamy ciasto. Formujemy kulę, owijamy ją folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na 1 godz. W międzyczasie przygotowujemy mus brzoskwiniowy.

Nadzienie:
Brzoskwinie zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na kilka minut. Obieramy ze skórki, kroimy w kostkę. 
Obrane i pozbawione gniazd nasiennych jabłka również kroimy w kostkę. Umieszczamy w garnku i zasypujemy cukrem. Gotujemy kilka minut, do momentu gdy cukier zacznie się karmelizować. Dodajemy brzoskwinie oraz skórkę z pomarańczy. Zmniejszamy płomień i gotujemy, aż owoce się rozpadną, a nadmiar wody odparuje. Pod koniec gotowania wsypujemy cukier, cukier waniliowy oraz cynamon.

Rozgrzewamy piekarnik do temp. 190°. Schłodzone kruche ciasto dzielimy na dwie części w proporcji 2/3 do 1/3. Większą część ciasta rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy i przekładamy do wysmarowanej masłem prostokątnej formy (powinno zachodzić na brzegi). Można też zetrzeć ciasto na tarce o grubych oczkach i za pomocą szklanki wyrównać powierzchnię i wylepić brzegi.
Drugą część ciasta rozwałkowujemy na cienki placek i radełkiem lub ostrym nożem wycinamy paski o szerokości ok. 1,5cm.
Na spód wykładamy nadzienie (może być gorące), na wierzchu układamy kratkę z pasków ciasta. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika - pieczemy przez 60 min. Po wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz