czwartek, 10 grudnia 2015

Tradycyjny makowiec zawijany

Czas rozpocząć świąteczne odliczanie! Tradycja nakazuje by w święta Bożego Narodzenia na stołach, obok piernika i sernika, zagościł makowiec. Przez lata nasz rodzimy makowiec zdążył przybrać różne formy, ale najbardziej znana i według mnie najlepsza jest właśnie ta. Okrąglutka, wyrośnięta drożdżowa rolada, wypełniona słodką od miodu masą makową naszpikowaną bakaliami. To dopiero rarytas! Jej przygotowanie zajmuje co prawda trochę czasu, ale mam dobrą wiadomość dla zabieganych :) Masę makową bez dodatku jajek można przechowywać w lodówce do trzech dni. Zatem bez wymówek! Zakasujemy rękawy, gotujemy mak i wyrabiamy drożdżowe ciasto :) No i ten zapach wypełniający dom podczas pieczenia... Naprawdę warto :)

Okrąglutka, wyrośnięta drożdżowa rolada, wypełniona słodką od miodu masą makową naszpikowaną bakaliami. To dopiero rarytas!




































Składniki
Ciasto drożdżowe:
400g mąki
2 jajka + 1 żółtko
120ml mleka
10g drożdży
90g cukru
90g masła
12g smalcu
szczypta soli

Masa makowa:  
200g maku
500ml wody
500ml mleka
1 laska kory cynamonu 
230g miodu
20g masła
3 jajka + 1 żółtko
1 białko
1 łyżeczka cynamonu
1 laska wanilii
Po 40g: orzechów włoskich, rodzynek, skórki pomarańczowej, migdałów 

Masa makowa:
Mak zalewamy wodą i mlekiem, dodajemy korę cynamonu. Gotujemy na wolnym ogniu tak długo aż ziarenka zmiękną i dadzą się rozetrzeć w palcach. Usuwamy cynamon, odcedzamy mak na gęstym sicie i studzimy. Mielimy trzykrotnie w maszynce do mięsa z sitkiem o średnich otworach.
Wanilię rozkrawamy i nożem zeskrobujemy ziarenka. Razem z korpusem dodajemy je do garnka, w którym umieszczamy miód, masło i cynamon. Gotujemy na wolnym ogniu aż składniki się połączą, następnie dodajemy mak i bakalie. Nie przerywając mieszania podgrzewamy masę przez 5 min. Zdejmujemy z ognia, studzimy. Dodajemy jajka i dokładnie mieszamy.

Ciasto drożdżowe: 
Składniki na ciasto drożdżowe powinny mieć temperaturę pokojową. 
W ciepłym, ale nie gorącym mleku rozpuszczamy drożdże z połową cukru i szczyptą soli. Zaczyn podsypujemy mąką aż osiągnie konsystencję gęstej śmietany i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (powinien podwoić swoją objętość).
W rondelku rozpuszczamy masło ze smalcem, studzimy. 
Do wyrośniętego zaczynu dodajemy jajka, cukier i przesianą mąkę. Zagniatamy aż składniki dobrze się połączą. Wlewamy tłuszcz i dokładnie wyrabiamy, nawet kilka minut. Ciasto powinno być gładkie i mieć sprężystą konsystencję. Posypujemy mąką i odstawiamy przykryte ściereczką na godzinę do wyrośnięcia. Podczas wyrastania, kilka razy przebijamy ciasto pięścią.
Ciasto dzielimy na dwie równe części i każdą osobno rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach ok. 25x35cm. Placki smarujemy białkiem (dzięki temu nie powstaną przerwy i masa makowa będzie przylegać do ciasta) i wykładamy na nie masę makową. Zwijamy w rolady, zaczynając od dłuższego brzegu. Makowce (każdy oddzielnie) układamy na arkuszu papieru do pieczenia i ciasno zwijamy. Układamy na blasze tak, by początek papieru znajdował się pod spodem. Pieczemy w temp. 180° przez ok. 30-40 min.
Wystudzone makowce polewamy lukrem i posypujemy bakaliami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz