wtorek, 17 listopada 2015

Bajgle

Wywodzące się z kuchni żydowskiej bajgle zrobiły oszałamiającą karierę na świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Bajgle (nie mylić z obwarzankami) są to bułeczki z parzonego ciasta drożdżowego o bardzo charakterystycznej strukturze. Są zbite w środku, a na zewnątrz otulone lekko ciągnącą się, gumowatą skórką. I choć najbardziej znaną wersją jest ta z serkiem Philadelphia, ciepłym łososiem i koperkiem, to tak naprawdę można je łączyć praktycznie ze wszystkim. Śniadanie po nowojorsku? Proszę bardzo! Oto przepis na bajgle do zastosowania w domowych warunkach :)

ajgle (nie mylić z obwarzankami) są to bułeczki z parzonego ciasta drożdżowego o bardzo charakterystycznej strukturze. Są zbite w środku, a na zewnątrz otulone lekko ciągnącą się, gumowatą skórką. I choć najbardziej znaną wersją jest ta z serkiem Philadelphia, ciepłym łososiem i koperkiem, to tak naprawdę można je łączyć praktycznie ze wszystkim. Śniadanie po nowojorsku? Proszę bardzo! Oto przepis na bajgle do zastosowania w domowych warunkach :)

Domowe bajgle nie są trudne w przygotowaniu, jednak wymagają cierpliwości. Pracę najlepiej rozłożyć na etapy. I tak: jednego dnia wieczorem zrobić zaczyn, drugiego wieczora zagnieść ciasto, a trzeciego dnia upiec bułeczki. Jeżeli damy popracować maszynom, przygotowanie tych pysznych bułeczek nie pochłonie ani zbyt wiele czasu, ani energii.

Składniki na 8-10 bajgli
Zaczyn drożdżowy: 
540ml wody
500g mąki
1 łyżeczka suszonych drożdży
1 łyżeczka cukru
szczypta soli

Wszystkie składniki umieszczamy w dużej misce i dokładnie mieszamy. Przykrywamy folią i odstawiamy do fermentacji w ciepłe miejsce na 24 godziny.

Ciasto:
350g mąki
1/2 łyżki cukru
3 łyżeczki soli
1 łyżeczka suszonych drożdży

Ponadto: 
ok. 4l wody
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka cukru
1 żółtko + 1 łyżka wody
ziarna maku, sezamu lub gruboziarnista sól do posypania

Z podanych składników i zaczynu zagniatamy ciasto (najlepiej za pomocą miksera lub maszyny do wypiekania chleba), przykrywamy folią i odstawiamy do wyrośnięcia na 1,5 godz. Po tym czasie wstawiamy na noc do lodówki.

Następnego dnia wyjmujemy ciasto z lodówki i ocieplamy w temperaturze pokojowej przez 1 godzinę.
Ciasto układamy na oprószonej mąką powierzchni i formujemy wałek, który kroimy na 8-10 równych plastrów. Każdej porcji nadajemy kształt spłaszczonej kuli, a następnie palcem robimy w środku dziurkę. Kręcimy ciastem najpierw wokół jednego palca, a następnie wokół dwóch, rozszerzając tym samym otwór do rozmiarów ok. 3cm.
Tak przygotowane bajgle kładziemy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy do wyrośnięcia na pół godziny. W międzyczasie, w dużym garnku, zagotowujemy wodę z sodą i cukrem. 
Do wrzącej wody wkładamy po 2-3 bułeczki i gotujemy po minucie z każdej strony. Wyjmujemy łyżką cedzakową i odkładamy na ściereczkę aby je lekko osuszyć.
Bajgle z powrotem układamy na blasze, smarujemy żółtkiem rozmąconym z wodą i posypujemy ziarnami lub solą. Pieczemy przez 12-15 min. w temp. 210°. Studzimy na kratce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz