piątek, 7 sierpnia 2015

Beza z kremem cytrynowym, bitą śmietaną i owocami leśnymi

Obalamy kolejny mit - beza jest słodka, mdła i nudna... Sama beza może i tak, ale nie w takim wydaniu. Tutaj słodycz brawurowo łączy się z kwaśnym kremem i orzeźwiającymi owocami. A tych jest całe mnóstwo! Maliny, poziomki, jagody - wszystko zanurzone w chmurze bitej śmietany. Czy jest ktoś, kto jeszcze nie dał się przekonać? 


Obalamy kolejny mit - beza jest słodka, mdła i nudna... Sama beza może i tak, ale nie w takim wydaniu. Tutaj słodycz brawurowo łączy się z kwaśnym kremem i orzeźwiającymi owocami. A tych jest całe mnóstwo! Maliny, poziomki, jagody - wszystko zanurzone w chmurze bitej śmietany. Czy jest ktoś, kto jeszcze nie dał się przekonać? Obalamy kolejny mit - beza jest słodka, mdła i nudna... Sama beza może i tak, ale nie w takim wydaniu. Tutaj słodycz brawurowo łączy się z kwaśnym kremem i orzeźwiającymi owocami. A tych jest całe mnóstwo! Maliny, poziomki, jagody - wszystko zanurzone w chmurze bitej śmietany. Czy jest ktoś, kto jeszcze nie dał się przekonać?

Składniki 
Beza: 
6 białek
360g cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
szczypta soli

Krem:
6 żółtek
180g cukru
30g masła
sok i skórka otarta z dwóch cytryn

Dodatkowo:
350ml śmietany 30%
3 łyżki cukru pudru
maliny, poziomki, jagody lub inne owoce


Beza:
Do białek dodajemy szczyptę soli. Ubijamy, a gdy białka lekko się spienią (nie przerywając miksowania) wsypujemy po łyżce cukru i mąki ziemniaczanej. Masa powinna być jednocześnie aksamitna, sztywna i plastyczna. Gotową nakładamy łyżką na blachę wyłożoną pergaminem formując wysoką chmurę. Bezę wstawiamy na najwyższą półkę do nagrzanego do 180◦ piekarnika i natychmiast obniżamy temp. do 115◦. Suszymy przez min. 2 godz. i pozostawiamy w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami do całkowitego wystudzenia. 

  • Bezę najlepiej składać na talerzu lub paterze, na której będzie serwowana. Gotowej lepiej nie przenosić z miejsca na miejsce, gdyż może się rozpaść.  
  • Jeżeli wierzch ciasta nie zapadnie się, przed nałożeniem kremu należy delikatnie wgnieść środek. 
  • Aby ułatwić sobie pracę, można przygotować bezę dzień wcześniej.

Krem:
W metalowej misce mieszamy ze sobą: sok, skórkę z cytryny, żółtka oraz cukier. Miskę umieszczamy na garnku z gotującą się wodą (woda nie może dotykać miski) i podgrzewamy masę do zgęstnienia (powinna mieć konsystencję budyniu). Zestawiamy z ognia, dodajemy masło i dokładnie mieszamy. Wystudzony krem umieszczamy w środku bezowej korony.
  
Wierzch:
Śmietanę ubijamy na sztywno, pod koniec dodając cukier puder. Masę wykładamy na krem cytrynowy. Wierzch dekorujemy owocami.

 


  

·        
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz