środa, 11 marca 2015

Gulasz węgierski

Choć podany na placku ziemniaczanym, w gruncie rzeczy ma mało wspólnego z plackiem po węgiersku dostępnym w większości lokali. To gulasz wołowy, którego podstawę stanowi marynata z trzech rodzajów papryki - słodkiej, ostrej i wędzonej przesmażonych na smalcu. Ponadto bazę tego dania tworzą pomidory, wytrawne czerwone wino i domowy bulion. Wszelkie zagęszczacze typu mąka, zasmażka są tutaj absolutnie zakazane! Wspaniały bukiet smaków i aksamitna konsystencja są wynikiem redukcji sosu, a przez to zaklęcia w nim całego dobrodziejstwa użytych składników i przypraw. Ta potrawa z pewnością Was nie zawiedzie!

To gulasz wołowy, którego podstawę stanowi marynata z trzech rodzajów papryki - słodkiej, ostrej i wędzonej przesmażonych na smalcu. Ponadto bazę tego dania tworzą pomidory, wytrawne czerwone wino i domowy bulion. Wszelkie zagęszczacze typu mąka, zasmażka są tutaj absolutnie zakazane! Wspaniały bukiet smaków i aksamitna konsystencja są wynikiem redukcji sosu, a przez to zaklęcia w nim całego dobrodziejstwa użytych składników i przypraw.





































Składniki

Marynata:
2 łyżki czerwonej papryki
1 łyżeczka (lub więcej) ostrej papryki
1 łyżka wędzonej papryki
1 łyżka mielonego kminku
1 posiekana cebula
2 ząbki czosnku
1łyżka oleju
1 1/2 łyżki smalcu

Gulasz:
600g pokrojonej w kostkę wołowiny (np. łopatka, pręga, udziec)
1/2 czerwonej papryki
1 puszka krojonych pomidorów
1250 ml czerwonego wytrawnego wina
250 ml bulionu
1 łyżka słodkiej papryki
1 łyżka mielonego kminku
sól, pieprz

Placki ziemniaczane:
300 g ziemniaków
1 mała cebula
2 jajka
50 g mąki pszennej
1/2 łyżki mąki ziemniaczanej
sól, pieprz
olej


Marynata:
Na patelni roztapiamy smalec. Dodajemy trzy rodzaje papryki i chwilę przesmażamy (uwaga by nie przypalić!). Mięso nacieramy kminkiem, dodajemy cebulę, czosnek, olej i przesmażoną na smalcu paprykę. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki (najlepiej na noc).

Gulasz:
Zamarynowane mięso wrzucamy partiami na bardzo mocno rozgrzaną patelnię i smażymy ze wszystkich stron. Temperatura smażenia jest tutaj bardzo istotna. Odpowiednio wysoka spowoduje zamknięcie soków w mięsie i po dalszej obróbce wołowina stanie się soczysta i krucha, zbyt niska spowoduje za to, że mięso będzie łykowate i twarde.
Po usmażeniu, przekładamy wołowinę do garnka i zalewamy gorącym bulionem. Niewielką ilość bulionu wlewamy na patelnię po mięsie i podgrzewamy jednocześnie mieszając. W ten sposób odzyskujemy pozostałości, które przywarły do dna naczynia podczas smażenia. Dodajemy je do garnka z gulaszem razem z winem i pomidorami. Całość doprawiamy solą, pieprzem, kminkiem i papryką. Dusimy na wolnym ogniu przez ok. 2 godz. Pod koniec duszenia sprawdzamy konsystencję sosu - jeżeli jest zbyt rzadki, pozostawiamy go na ogniu bez przykrycia, jeżeli zbyt gęsty - podlewamy bulionem lub odrobiną wody. Na 5 min. przed końcem gotowania dodajemy pokrojoną w paski czerwoną paprykę.

Placki ziemniaczane:
Na tarce o grubych oczkach ścieramy ziemniaki. Cebulę ścieramy bardzo drobno i dodajemy do ziemniaków. Masę umieszczamy na sicie by ociekła. Dodajemy jajka, mąkę i mąkę ziemniaczaną, doprawiamy solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy. Na rozgrzanym oleju smażymy z dwóch stron małe placuszki. Przed podaniem osuszamy placki z nadmiaru tłuszczu za pomocą papierowego ręcznika.

Gulasz podajemy na plackach, posypany natką pietruszki. Świetnie smakuje również ze świeżą bagietką lub z kaszą.


 

1 komentarz: